Alejandro Jodorowsky: Tanec reality. Psychomagická autobiografie

300,- Kč
Sklad.č. 978-80-7530-211-3 :
Alejandro Jodorowsky, básník, dramatik, spisovatel, loutkoherec, mim, tanečník, divadelní a filmový režisér, scénárista, autor komiksů, psychoterapeut, mystik, filosof a vykladač tarotu, se narodil v roce 1929 v Chile v rodině židovských přistěhovalců z Ukrajiny. V roce 1953 odjel do Francie, kde se zapojil do kulturního života a vynikl jako scénárista a spolupracovník legendárního mima Marcela Marceaua. V šedesátých letech, kdy působil především v Mexiku, se etabloval jako avantgardní divadelní režisér a později na sebe upozornil  experimentálními filmovými snímky Fanny a Liz, El topo a kultovním snímkem Svatá hora. Po návratu do Francie se proslavil jako autor komiksové science-fiction série Incal, jako vykladač tarotu a také jako iniciátor svérázné psychoterapeutické praxe, kterou nazval Psychomagie. Jeho publikace dnes již čítají přes stovku titulů a jsou překládány po celém světě.

Jodorowského autobiografický román nabízí pohled do mysli a života tohoto překypujícího autora. Sledujeme jeho lidskou, duchovní a mystickou cestu od raného dětství a dospívání po vývoj jeho psychomagických a metagenealogických praktik prostřednictvím jeho poznání, že všechny problémy jsou zakořeněny v našem rodokmenu. Odhaluje mytické modely a rodinné šablony, na nichž jsou založeny každodenní události života a prostřednictvím příkladů z vlastního života, zejména vztahů s otcem a matkou, vysvětluje, že cesta k naplnění znamená odhazování fantomů projikovaných rodiči na jejich děti.

Tanec reality je autobiografie jako léčebný akt. Ohlédnout se zpět do vlastní minulosti je obdobou hledání v našich vlastních duších. Pokud dokážeme kopat dostatečně hluboko, tak kromě rodinných projekcí najdeme vnitřní světlo – světlo, které nám může pomoci při nejtěžších životních zkouškách.

Podle této knihy Jodorowsky natočil stejnojmenný film, uvedený na filmovém festivalu v Cannes v roce 2013.

„Tato kniha je ve dílem imaginární autobiografie. Ne však ve smyslu „fikce“ – všechny osoby, místa i události jsou skutečné – ale proto, že můj život je neutuchající snahou rozšiřovat svou představivost, posouvat její limity, a využít tak její terapeutický a transformační potenciál. Představivost hraje svou roli ve všech oblastech našeho života, i v těch, které považujeme za racionální. Z toho důvodu realitu nemůžeme chápat, aniž bychom rozvinuli představivost různými směry. Obyčejně vše vnímáme omezeně prostřednictvím svých subjektivních představ. Tajemnou realitu, která je velmi rozsáhlá a nepředvídatelná, pak vidíme jen naším zúženým úhlem pohledu. Aktivní představivost je klíčem k širšímu pochopení světa: Umožňuje nám náš život pozorovat z jiných perspektiv, s použitím jiných úrovní vědomí, vyšších než to naše. Díky tomuto hledání jsem se oddělil od svého iluzorního já, odešel jsem z Chile a začal neúnavně hledat smysl života.“
Alejandro Jodorowsky

Rok vydání: 
2020