Čítanka


Thomas Berry (1914), americký kulturní historik, eko-teolog a kosmolog, je jednou z nejinspirativnějších postav současného ekologického hnutí. Zevrubně analyzoval povahu odcizení kultury a spirituality Západu od Země. Berry přichází
s vizí nové evoluční kosmologie, spojující „lidské“ a „více než lidské“, vědu a náboženství skrze spiritualitu Země. V této době „mezi příběhy“, době ekologické krize, se snaží evokovat nový mýtus, významuplný „Nový příběh“, otevírající pro lidstvo novou perspektivu „Ekozoické doby“ jako „éry jednoho integrálního společenství života“.
«Thomas Berry - Louka za potokem»
Z anglického originálu The Meadow Across the Creek přeložil Jiří Zemánek. Kapitola pochází z knihy Thomase Berryho The Great Work (Crown Publishing, New York 1999).David Abram. Záhy začne být "přeabramováno": to je dobře, "přecílkování" taky nikomu neuškodilo; kdo neví, o co se jedná vizte:
«David Abram: Ekologie kouzla» (pdf)
Úryvek z knihy Davida Abrama The Spell of the Sensuous (Pantheon Books, New York 1996), z kapitoly The Ecology of Magic (s. 16-22). Český překlad Michaela Melechovská, redakce překladu Jiří Zemánek. Knihu připravuje k vydání nakladatelství DharmaGaia.
«David Abram: Země v zatmění» (pdf)
Úryvek z knihy kterou připravuje na září nakladatelství OPS Nymburk.
«Biografie Davida Abrama » (pdf)Wolfgang Pauli:«Věda a myšlení Západu» (pdf)Béla Hamvas: «Kapka zatracení»

Z knihy Silentium(Budapešť 1987) přeložil Ondřej Szölös s podporou nadace Csehszlovákiai Mágyar Kulturáért Alapítvány. Úryvek vyšel v revue Souvislosti (4/1990).Theodor Roszak. Mezi základní doporučenou literaturou patří kniha Theodora Roszaka Kde končí pustina (Politika
a transcendence v postindustriální společnosti), Prostor 2005.
 «Apokatastáze» (pdf)  Dane Rudhyar:«Magické a posvátné» (pdf)
Z knihy The Magic of Tone and the Art of Music, Shambhala, Boulder, London 1982, s. 16-27. přeložil Tomáš Míka, původně uveřejněno v revue Konserva/Na hudbu č. 8/1993.Miguel de Unamuno: «Mé náboženství»
Ze španělského originálu Mi religión přeložil Michal Špína«ESOTERICKO-ZOOLOGICKÁ BÁDÁNÍ O MYSTERIÍCH PŮVODU DRUHŮ PŘÍRODNÍCH»
Sepsal badatel Karoly U´Ketzanyi (dosud užívající pseudonym Karel Funk)


Petr Uspenskij.
Uspenského mám prostě rád, bohužel kniha Tertium Organum vycházející u nakl. Eugenika po částech a pod různými názvy (zřejmě v rámci obchodní strategie) trpí špatným překladem a nedostatečnou redakcí. Úryvek není v žádném ohledu reprezentativní, kniha (z roku 1912!) rozhodně nepatří k mainstreamu New Age, uvádím jej jen pro dokreslení jarní radosti. (JH)
«Petr Uspenskij - Fechnerovy nápady»Michel Serres:«Anděl Páně»
Úryvek z knihy Legenda o andělích přeložili M.Miššíková a J. HlaváčekGregory Bateson:«Alegorie»  (12. květen, 1979 v The Hermitage)
Tento článek byl původně zveřejněn v časopise CoEvolution Quarterly, Jaro 1978, str. 44-46.František Marčík přilil do Lahvice několik lahodných doušků: Alfreda Kubina jistě není třeba představovat, přiléváme jej však s radostí; Edward Stachura u nás zatím nepronikl do čítanek, proto zde několik řádek z pera jeho překladatele:
«Edward Stachura - text»(pdf)
«O Edwardu Stachurovi»(pdf)
«Alfred Kubin – Země snivců»(pdf)Joséphin Péladan
Dnes jsem chtěl upozornit na jednu ze svých oblíbených okultních obskurností, na Péladanovo: Vítězství manželovo. Nenašel jsem jej však; nevedu si záznamy o půjčkách (tušení sice mám, ale to jen potvrzuje nedosažitelnost mé oblíbené knihy). Nalezl jsem však místo toho studii o Péladanovi z pera F. X. Šaldy, což u jinak naprosto opomíjeného autora (vynecháme-li martinistické plátky a dějiny magie) nemůže nepotěšit. Esej se nachází v prvním svazku Šaldových Kritických projevů (Melantrich, 1949, ss. 167-183). Tak alespoň tolik. (JH)

«F.X. Šalda - Josépfin Péladan» (pdf)Pro milovníky současné a původní kvalitní erotické literatury s filosofickým zázemím jsou tu půvabné příběhy přítelkyně Aliány, očišťující svou mysl „vpuštěním denního jasu na chlupaté myšlenky“. Knihu Cesta do hlubin Aliániny škeble, jež má všechny předpoklady stát se bestsellerem, vydalo nakladatelství Herrmann a synové.
«Alien - Cesta do hlubin Aliániny škeble»Jedna ze stěžejních knih dotýkající se možnosti předání závratné a směšné mystické zkušenosti:
 Georges Bataille: «Vnitřní zkušenost, metoda meditace»(pdf)
(Dauphin 2003, přeložil Josef Hrdlička).
Kdo zažívá pocit nudy nebo naopak znechucení ze svého života či ze současné filosofie, tohle mu jistě spraví chuť a pročistí hlavinku. Triumvirát Nietzsche-Lecomte-Bataille míří jistě. Taky si to jdu znovu počíst… (JH)Už v r. 2005 vyšla v edici sdružení Analogon půvabná knížka Ladislava Šerýho: Laserová romance. Jde o žhavou sbírku aforismů, co se tváří jako dialog. Člověku to mluví z duše( ač Láďa by to nazval jinak), i když se pořád dokola trápí s tím, k čemu vůbec to písemnictví je, ale to je vcelku libá úchylka… Je to moc milé čtení, nezaujaté v nejlepším slova smyslu. Namátkou vybírám následující neutrální logia:
«Laserová romance»Stejná edice (Analogon) mě potěšila i poezií: Bertrand Schmidt: Dynamika křiku (fragmenty inkarnace). Přeložil opět Láďa Šerý. Dobře. Francouzský autor Bertrand Schmidt, pokud vím, něco publikoval o Vysoké hře a je to sympaťák. Opět namátkou vybírám:
«Dynamika křiku (fragmenty inkarnace)»

Nakonec je to dnes trochu monotematické; chtěl jsem ještě upozornit na pěkný článek v Analogonu 47 (2006), jehož téma zní: Konec civilizace? Poslední dobou jej bohužel nečtu, nějak jsem nikdy neměl při sobě peníze, teď jsem kápnul v Kosmasu na vratku s defektními výtisky a byl jsem zas potěšen, surrealismu je tam pomálu a kvalitních věcí, daných prověřeným okruhem přispěvatelů a překladatelů, plno. Je to jedna z mála českých revuí, která se dá vždycky číst. Z těchhle lidí se nikdo nemá potřebu vykecávat, aby se zaplnilo číslo. Pro dnešek končím, jdu si plácnout volejbal, už mě to přepisování zmáhá…
Takže ze zmíněného Analogonu nikoli namátkou upozorňuji na ukázku z knihy Annie Le Brun: Přemíra reality (Du trop de réalité), z níž vybírám následující nic neříkající fragment, ilustrující pouze styl autorky.
«Přemíra reality»